Portal żywieniowy

Ciężko znajdować przepisy dopasowane do swoich indywidualnych potrzeb, diety dostępnych składników, sprzętu kuchennego, czasu i smaku. Obecny trend, w którym dowiadujemy się o nowych daniach z artykułów i filmów, pomija alternatywy, więc kiedy brakuje Ci jakiejś przyprawy/składnika, to często rezygnujesz z przygotowania danej potrawy, chyba że samemu znajdziesz zamiennik. Kolejnym problemem jest brak skupiania się na alternatywnych wersjach przepisów: jajecznicę można zrobić na nieskończenie wiele sposobów (na pomidorach, cebuli, z sosem pomidorowym, kurkumą itd.), a mielone orzechy w butter chicken można przecież zastąpić masłem orzechowym.

Portal będzie oferował różnorodne możliwości personalizacyjne, które pozwalą na dostosowanie posiłków. Niezależnie od tego, czy chcesz zadbać o zdrową dietę, dostosować gotowanie do czasu czy po prostu znaleźć coś nowego co statystycznie powinno Ci smakować.

Uzasadnienie

  • Przepis najczęściej podaje jedną drogę przygotowania potrawy
  • Trudno jest stworzyć zróżnicowaną i zbilansowaną dietę będąc ograniczonym budżetem, czasem, urządzeniami, alergią, a także chorobami (nadcisnienie, cukrzyca, etc.)
  • Ludzie często nie wiedzą jak wykonać podstawową obróbke składników np. Obranie awokado/ananasa

Dostosowanie do diety i alergii

  • Powinniśmy mieć łatwość wyboru przepisów na podstawie preferencji dietetycznych (np. wegetariańska, wegańska, bezglutenowa) oraz alergii.

Cel zdrowotny

Strona oferować będzie spersonalizowane przepisy w zależności od celu

  • Utrata wagi
  • Budowanie masy mięśniowej
  • Wzmacnianie układu odpornościowego
  • Problemy stomatologiczne – przepisy łatwe do gryzienia dla osób z wrażliwością zębów (np. świeżo po zabiegu)

Ile masz czasu

Ważne jest uwzględnianie czasu, którym dysponuje użytkownik, czyli przedstawianie przepisów szybkich do wykonania, idealnych na kilka dni, gdy brakuje czasu na dłuższe gotowanie lub dłuższych potraw, jeśli chcesz się napracować.

Planowanie zakupów i śledzenie składników

Ideałem byłoby zarządzanie swoją spiżarnia, dzięki czemu dostawałoby się powiadomienia o kończących się zapasach oraz rekomendacjach zakupów. Prowadzenie dużej bazy umożliwiłoby również dopasowywanie przepisów do obecnych pór roku (np. przez najbliższe kilka miesięcy pomidory będą bardzo drogie, więc dobrze by było dostawać przepisy, które nie rozwalą budżetu. Poza tym unikniemy marnowania jedzenia i zyskamy pewność, że zawsze będziemy mieli pod ręką potrzebne składniki.

Dostosowanie do dostępnych sprzętów kuchennych

Branie pod uwagę sprzętów dostępne w kuchni użytkownika. Warto jest dostawać przepisy dostosowane do tych urządzeń, które mamy, żeby nie psuć sobie humoru rozczarowaniem “o nie, jednak tego nie ugotuje, bo nie mam grilla”.

Instrukcje i materiały edukacyjne

Recipe Suggester oferuje przepisy w różnych formatach, zależnie od preferencji użytkownika:

  • Proste przepisy z instrukcjami krok po kroku (np. „Dodaj jajka, usmaż na maśle”).
  • Bardzo proste przepisy – dla tych, którzy cenią minimalizm w kuchni
  • Porady edukacyjne – np. jak najlepiej rozbić jajko
  • Materiały wideo – krótkie filmy krok po kroku, w których kucharz omawia przygotowanie potrawy
  • Historie i ciekawostki – np. opowieści o tym, jak popularne dania zmieniały się na przestrzeni lat.
  • Infografiki i GIF-y – czyli szybkie wskazówki na temat danego kroku w gotowaniu bez potrzeby przewijania wideo w te i wewte.

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *